Gå direkt till innehållet

Vapaaehtoisten aurinkoagenttien koulutuspäivä

Lounais-Suomen Syöpäyhdistyksen luotsaaama Aurinkoagentti-toiminta etsii täysi-ikäisiä, Lounais-Suomen alueella asuvia vapaaehtoisia aurinkoagenteiksi lasten kanssa tehtävään työhön. Aurinkoagentti-toiminta on varhaiskasvatukseen kohdennettua terveyden edistämisen työtä, jonka avulla ehkäistään syöpään sairastumista. Toiminta perustuu Suomen Syöpäyhdistyksen luomaan toimintakonseptiin, jota on muokattu alueelliseen käyttöön. Toiminnan tavoitteena
on lisätä lasten tietoisuutta auringon riskeistä, edistää lasten omatoimista aurinkorasvausta sekä lisätä vanhempien tietoutta lasten aurinkosuojaamisesta.

Vapaaehtoiset aurinkoagentit ohjaavat lapsia ja aikuisia aurinkorasvauksessa sadun ja leikin menetelmin yhdessä Lounais-Suomen Syöpäyhdistyksen työntekijän kanssa. Agentit jalkautuvat 4–6-vuotiaiden päiväkotiryhmiin. Aurinkoagentti-toiminnasta kiinnostuneet haastatellaan ja haastattelujen pohjalta valitaan tehtävään sopivat henkilöt, jotka koulutetaan aurinkoagenteiksi.

Koulutuspäivä järjestetään 24.11.2020 klo 17.00 Meri-Karinan hyvinvointikeskuksessa (Seiskarinkatu 35, Turku). Koulutuksessa annetaan tuhti tietopaketti aiheesta, perehdytetään yhdistyksen vapaaehtoisena toimimiseen sekä annetaan valmiudet tehtävässä onnistumiseen. Koulutukseen on hyvä varata aikaa ainakin kaksi tuntia. Tarjolla on kahvia ja pientä purtavaa.

Vapaaehtoistehtävästä korvataan matkakulut, ja yli neljä tuntia kestävästä tehtävästä tarjotaan lounas. Yhdistyksen vapaaehtoistoiminnassa mukana olevat ovat vakuutettuja tapaturmien varalta. Jos olet Turun ammattikorkeakoulun opiskelija, voit sisällyttää vapaaehtoistyön vapaasti valittaviin opintoihin. Kaksikymmentäseitsemän tuntia työtä vastaa yhtä opintopistettä. Saat tekemästäsi työstä todistuksen.

Ilmoita 9.11.2020 mennessä halukkuudestasi toimia vapaaehtoisena Aurinkoagentti-toiminnassa täyttämällä alla oleva lomake.

Siirry täyttämään lomake

Haluaisitko tietää lisää Aurinkoagentti-toiminnasta?

Lue lisää Aurinkoagentti-toiminnasta

Ursprungliga evenemangssidan (öppnas i ett nytt fönster)